Past zzp recruitment bij je? Zo ontdek je of zelfstandig werken bij je past
Meer vrijheid, zelf kiezen hoe je werkt. Niet steeds wachten op toestemming, maar zelf bepalen welke richting je opgaat. Het idee van zzp’er in recruitment kan aantrekkelijk zijn wanneer je nu als recruiter in loondienst werkt. Maar graag vrijheid willen is nog niet hetzelfde als graag ondernemer zijn.
Als zzp recruiter moet je ook zelf beslissingen nemen, initiatief tonen en verantwoordelijkheid dragen wanneer iets anders loopt dan gepland. De vraag is daarom niet alleen: wil ik meer vrijheid? Maar vooral: krijg ik energie van zelfstandig aan het stuur staan?
In aflevering 2 van Hoe word ik zzp-recruiter? onderzoeken zzp-recruiter Varida Buitenhuis en businesscoach Maurits van de Bovenkamp precies die vraag. Welke eigenschappen helpen je als zelfstandige recruiter? Wat kun je onderweg leren? En wanneer past loondienst misschien gewoon beter bij je?
Liever luisteren of kijken?
🎧 Luister de podcast
▶️ Bekijk de aflevering op YouTube
📖 Of lees hieronder verder
Kort antwoord: zzp recruitment past vooral bij je als je energie krijgt van autonomie, zelf initiatief neemt, verantwoordelijkheid durft te dragen en bereid bent om te blijven leren. Je hoeft niet vanaf dag één een perfecte ondernemer te zijn. Veel ondernemersvaardigheden ontwikkel je juist in de praktijk of door de ondernemersreis bij Fygi.
Vrijheid willen is niet hetzelfde als zelfstandig kunnen werken
Wanneer Maurits spreekt met recruiters die nadenken over ondernemerschap, hoort hij vaak hetzelfde verlangen: meer autonomie. Zelf keuzes maken, zelf aan het stuur staan, meer invloed hebben op hoe je je werk uitvoert.
Dat kan volgens hem een belangrijk signaal zijn dat zelfstandig werken bij je past. Maar hij kijkt ook naar de andere kant.
Als je veel behoefte hebt aan een vast inkomen, vaste collega’s en iemand die je dagelijks richting geeft, kan ondernemerschap minder prettig voelen. Dat betekent niet automatisch dat zzp nooit bij je zal passen. Je behoefte aan zekerheid kan veranderen. Maar het is wel iets om eerlijk bij stil te staan.
Varida voelde het ondernemerschap al in loondienst
Bij Varida begon dat gevoel al voordat ze zelfstandig recruiter werd. Ze werkte bij een recruitmentbureau waar ze 360-gradenrecruitment deed en verantwoordelijk was voor zowel klant als kandidaat. Daardoor kreeg ze al relatief veel verantwoordelijkheid voor haar eigen werk. “Ik denk dat ik daar voor het eerst het stukje ondernemerschap heb gevoeld: echt verantwoordelijk zijn voor je eigen toko.”
De daadwerkelijke aanleiding om zich in zzp te verdiepen kwam via een vriendin die als zelfstandige in de zorg ging werken. Varida werd nieuwsgierig naar wat zzp precies inhield en ontdekte vervolgens dat er ook voor recruiters interim-opdrachten beschikbaar waren.
Ze zocht op LinkedIn naar mensen die al zelfstandig werkten en kwam zo in contact met iemand die bij Fygi was aangesloten. Dat sprak haar aan, juist omdat ze nog weinig wist van ondernemerschap en liever begon met mensen om zich heen die daar meer ervaring mee hadden.
Lang nadenken deed ze vervolgens niet. Eerst schreef ze zich in bij de KvK, daarna nam ze contact op met Fygi. “Ik ga altijd eerst doen en daarna zie ik wel.”
Die eigenschap bleek goed bij haar ondernemerschap te passen. In loondienst liep ze er soms tegenaan dat ze snel wilde schakelen en graag zelf beslissingen nam. Als zelfstandige kreeg ze juist de ruimte om die energie te gebruiken.
Welke eigenschappen helpen als zzp recruiter?
Maurits ziet bij succesvolle zelfstandig recruiters vooral drie eigenschappen terug: autonomie, eigenaarschap en initiatief.
Autonomie betekent dat je het prettig vindt om zelf keuzes te maken en invloed te hebben op de manier waarop je werkt. Eigenaarschap gaat een stap verder: je voelt je verantwoordelijk voor het resultaat en wacht niet af tot iemand anders vertelt wat er moet gebeuren. En initiatief betekent dat je zelf in beweging komt, bijvoorbeeld wanneer je een nieuwe opdracht zoekt of bij een opdrachtgever ziet dat iets beter kan.
Maurits hoort dat verschil soms al terug in de vragen die mensen stellen. “Er zit een groot verschil tussen iemand die vraagt: ‘Krijg ik opdrachten?’ en iemand die vraagt: ‘Hoe kom ik aan opdrachten?’”
De eerste vraag legt de verantwoordelijkheid vooral buiten jezelf. De tweede gaat uit van invloed: wat kan ik zelf doen om aan een volgende opdracht te komen? Volgens Maurits zegt die houding veel over hoe iemand naar ondernemerschap kijkt.
Veel ondernemersvaardigheden kun je leren
Dat je graag zelfstandig werkt, betekent niet dat je meteen alles kunt wat bij ondernemerschap komt kijken. Dat merkte Varida tijdens haar eerste opdrachten.
Een opdrachtgever verwacht namelijk iets anders van je dan een werkgever. Je wordt niet alleen ingehuurd om recruitmenttaken uit te voeren. Als zelfstandig specialist moet je ook kunnen herkennen wat een organisatie nodig heeft, initiatief nemen en duidelijk communiceren over je aanpak.
Voor Varida was vooral stakeholdermanagement een leerpunt. In het begin leverde ze kandidaten en resultaten, maar ze nam de opdrachtgever nog onvoldoende mee in wat ze gedurende de week deed. Later begreep ze steeds beter dat een opdrachtgever niet alleen wil weten wat je oplevert, maar ook hoe je tot dat resultaat komt.
Een andere belangrijke les kreeg ze tijdens haar onboarding bij Fygi: aan tafel bij een opdrachtgever ben je geen sollicitant. Je bent zelf een bedrijf. “Wat kan mijn bedrijf voor jouw bedrijf betekenen?”
Dat veranderde de manier waarop Varida gesprekken voerde. In plaats van zichzelf vooral te verkopen, ging ze onderzoeken wat het echte probleem van de opdrachtgever was en welke oplossing zij als specialist kon bieden.
Dat ging niet vanaf haar eerste dag perfect. Haar zelfvertrouwen groeide met iedere opdracht en ieder gesprek. Coaching en reflectie hielpen haar om steeds scherper te worden.
Ook praktische ondernemerszaken moest ze leren. Zo zette ze in haar eerste jaar geen belastinggeld apart. Achteraf schaamde ze zich daar aanvankelijk voor, totdat ze ontdekte dat veel andere ondernemers vergelijkbare fouten hadden gemaakt.
Ondernemerschap vraagt dus niet dat je alles vooraf al beheerst. Wel dat je bereid bent om te leren en verantwoordelijkheid te nemen wanneer iets beter kan.
Goed zijn in recruitment is niet hetzelfde als ondernemer willen zijn
Varida ziet regelmatig goede recruiters waarvan ze denkt dat ze inhoudelijk prima zelfstandig zouden kunnen werken. Toch heeft ze geleerd dat vakmanschap alleen niet bepaalt of zzp bij iemand past. “Goed zijn in je vak en ondernemen leuk vinden, zijn twee verschillende dingen.”
Je kunt een uitstekende recruiter zijn en tegelijkertijd veel waarde hechten aan een vast team, duidelijke structuren, een voorspelbaar inkomen en betaald verlof. Daar is niets mis mee.
Voor Varida past het projectmatige karakter van zzp juist goed. Ze vindt het leuk om bij een organisatie binnen te komen waar iets moet gebeuren, structuur aan te brengen en een probleem op te lossen. Wanneer het fundament staat, krijgt ze weer energie van een volgende uitdaging.
Daar hoort ook bij dat je regelmatig opnieuw begint, nieuwe mensen leert kennen en uiteindelijk afscheid neemt van iets wat je zelf hebt opgebouwd.
De keuze tussen zzp en loondienst gaat daarom niet over welke vorm beter is. Het gaat erom welke manier van werken het beste aansluit bij jou.
Past zzp recruitment bij jou?
Wil je weten of zelfstandig recruitment bij je past? Kijk dan niet alleen naar de vrijheid die zzp je kan geven. Kijk vooral naar de verantwoordelijkheid die daarbij hoort.
Krijg je energie van zelf beslissingen nemen? Neem je vanzelf initiatief als iets moet gebeuren? Vind je het interessant om steeds nieuwe opdrachten, organisaties en problemen te leren kennen? En kun je omgaan met het idee dat je na een opdracht opnieuw op zoek moet?
Een beetje spanning is logisch. Volgens Varida wordt het vooral belangrijk om te onderzoeken wat die spanning met je doet. Word je al erg onrustig van het idee dat een opdracht eindigt en je daarna weer iets nieuws moet vinden? Dan is dat een signaal om serieus mee te nemen.
Je hoeft ook niet vandaag een definitief antwoord te hebben. Maurits ziet regelmatig dat mensen tijd nodig hebben om te ontdekken wat ze belangrijk vinden en welke zekerheid ze nodig hebben.
Zzp recruitment past dus niet alleen bij een bepaald type ‘geboren ondernemer’. Veel kun je leren. De basis zit vooral in de vraag of autonomie, eigenaarschap en initiatief bij jouw manier van werken passen.
Wil je beter ontdekken of ondernemerschap bij jou past? Doe dan de ondernemerschapstest. Wil je meer weten wat Fygi voor jou kan betekenen? Neem dan gerust contact met ons op. We beantwoorden graag al je vragen en twijfels.
Wil je weten hoe Fygi jou helpt in je eerste jaar als ondernemer?
Lees meer over de ondernemersreis